Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Teatr w szkole

Teatr w szkole

„Wszystko dać z siebie dzieciom,

by piękne dzieciństwo miały,

by mądrość, dobroć i miłość,

niosły kiedyś w świat cały…”

Teatrzyk szkolny istnieje od września 2002 roku i zrzesza nie tylko uczniów klas młodszych, ale klas IV-VI. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Ich celem jest rozwijanie teatralnych zainteresowań uczniów oraz ich indywidualnych zdolności recytatorskich, kształcenie umiejętności czystej, poprawnej wymowy, właściwej modulacji i siły głosu, wyposażenie uczniów w ogólną wiedzę na temat różnorodnych technik i form teatralnych, a także przygotowanie przedstawień do wystawienia w szkole i środowisku lokalnym.

Główną formą prowadzenia zajęć jest zabawa, która pozwala na wykorzystanie różnorodnych środków (słowo, gesty, muzyka, dźwięki, plastyka, taniec, śpiew) w celu pobudzenia dziecięcej wyobraźni i aktywności artystycznej. Zdobyte umiejętności prowadzą do realizacji pięknych i radosnych spektakli, prezentowanych i nagradzanych na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

W czasie zajęć między występami uczniowie poznają słownictwo związane z teatrem, doskonalą wymowę, ćwiczą przydzielone role, udzielają sobie wzajemnie praktycznych wskazówek, jak zachować się na scenie, opanować tremę i wyjść z twarzą w razie wpadki”. 

Sukcesy

* Dyplom Uznania w IV Międzyszkolnym Przeglądzie Teatrów Ekologicznych „Ziemia to nasz dom” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 11 im. Fryderyka Chopina w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Opowieści o duszy zwierząt” na podstawie książki Jeana Prieura „Dusza zwierząt” – 29 kwietnia 2003 r. 

* Wyróżnienie w Regionalnym Turnieju Krasomówczym pod hasłem „Śląskie legendy” zorganizowanym przez Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Sobieszowie i Miejski Dom Kultury „Muflon” – 23 kwietnia 2004 r.

* Dyplom Uznania w IV Jeleniogórskim Forum Teatrów Dziecięcych zorganizowanym przez Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Czarownice” na podstawie książki Roalda Dahla „Wiedźmy” – 24 kwietnia 2004 r.

* Wyróżnienie w V Międzyszkolnym Przeglądzie Teatrów Ekologicznych „Chrońmy przyrodę” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 im. Włodzimierza Puchalskiego w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Bajka o Filipie zamienionym w drzewo” na podstawie dramatu Andrzeja Maleszki  „Ballada o Kasi i drzewie” – 6 maja 2004 r.

* III miejsce w I Międzyszkolnym Przeglądzie Teatralnym w kategorii klas IV-VI zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Podwórkowe mądrości” – 17 marca 2005 r.

* Wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Forum Teatrów Dziecięcych „Miniatury” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu i Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola za spektakl pt. „Podwórkowe mądrości” – maj 2005 r.

* statuetka Arlekina w III Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach za spektakl pt. „Komedie z życia rodzinnego” wg Stanisława Ignacego Witkiewicza - 18 listopada 2005 r.

* I miejsce w II Międzyszkolnym Przeglądzie Teatralnym w kategorii klas I-III zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Karaluchy” wg Stanisława Ignacego Witkiewicza – 16 marca 2006 r.

* III miejsce w II Międzyszkolnym Przeglądzie Teatralnym w kategorii klas IV-VI zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Komedie z życia rodzinnego” wg Stanisława Ignacego Witkiewicza – 16 marca 2006 r.

* Dyplom Uznania za „czystą formę teatralną” w VI Jeleniogórskim Forum Teatrów Dziecięcych zorganizowanym przez Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Karaluchy” wg Stanisława Ignacego Witkiewicza  – 7 kwietnia 2006 r.                                                                                            

* Wyróżnienie w XVII Ogólnopolskim Festiwalu - Płockim Kramiku Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Heca 2006” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego w Płocku za spektakl pt. „Karaluchy” wg Stanisława Ignacego Witkiewicza  – 10 czerwca 2006 r.

* Kobierzycki Arlekin w IV Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach za spektakl pt. „Bajki dla Krzysia” wg A. A. Milene'a - 15 listopada 2006 r.

* Dyplom Uznania na XI Ogólnopolskim Festiwalu „Maj teatralny - Zamość 2007” (impreza nie miała charakteru konkursu) zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu - 29 maja 2007 r.

* Wyróżnienie w Regionalnym Przeglądzie Recytatorskim „Chcę, żeby w letni dzień...” zorganizowanym z okazji obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – 17 października 2007 r.

* Kobierzycki Arlekin w V Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach za spektakl pt. „W galerii pana Wyspiańskiego” na motywach wierszy Stanisława Wyspiańskiego - 16 listopada 2007 r.

* Dyplom Uznania w XI Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O tort Baby Jagi - Miedźna 2008” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury na Woli za spektakl pt. „Kot” - 23 kwietnia 2008 r.

* Nagroda w IV Przeglądzie Teatrzyków „Teatralne impresje” zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 27 „Okrąglaczek” w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Opowieści karkonoskich drzew” na podstawie książki Marii Nienartowicz – 19 maja 2008 r.

* Wyróżnienie w Regionalnym Przeglądzie Recytatorskim „Do kraju tego...” zorganizowanym z okazji obchodów 125. rocznicy śmierci Cypriana Kamila Norwida przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – 28 października 2008 r.

* Kobierzycki Arlekin w VI Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach za spektakl pt. „Opowieści karkonoskich drzew” na podstawie książki Marii Nienartowicz – 21 listopada 2008 r.

* Nagroda w V Przeglądzie Teatrzyków zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 27 „Okrąglaczek” w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Balladyna i Kirkor, czyli niemożliwa miłość” na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” – maj 2009 r.

* Złota Maska na III Młodzieżowym Festiwalu Teatrów Chrześcijańskich zorganizowanym przez parafię Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach za spektakl pt. „Wyjście z Egiptu” na podstawie Księgi Wyjścia/Exodus/II Księgi Mojżeszowej - 26 września 2009 r.

* Wyróżnienie na I Dolnośląskim Festiwalu Teatrów Szkolnych pod hasłem „Juliusz Słowacki” zorganizowanym przez Wrocławski Teatr Lalek za spektakl pt. „Balladyna i Kirkor, czyli niemożliwa miłość” na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” – 30 listopada 2009 r.

* Kobierzycki Arlekin w VII Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach za spektakl pt. „Zabaweczki”  – 20 listopada 2009 r.

* Statuetka w VI Przeglądzie Teatrzyków „W ogrodach twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima” zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 27 „Okrąglaczek” w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Zabaweczki” – 18 maja 2010 r.

* Złota Maska na V Młodzieżowym Festiwalu Teatrów Chrześcijańskich zorganizowanym przez parafię Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach za spektakl pt. „Fejsbóg” - 24 września 2011 r. 

* Kobierzycki Arlekin w IX Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach za spektakl pt. „Czy prawdziwy lew bez grzywy?” wg twórczości Lidii Krzysztoń – 25 listopada 2011 r. 

* Nagroda w VIII Przeglądzie Teatrzyków „fraszka na "Okrąglaczka"” zorganizowanym przez Przedszkole nr 27 „Okrąglaczek” w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Rządy Króla Maciusia Pierwszego” wg powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” - 15 maja 2012 r.

* Wyróżnienie w X Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach za spektakl pt. „Koń by się uśmiał” wg twórczości Tadeusza Kubiaka - 16 listopada 2012 r. 

Wyróżnienie w XX Przeglądzie Teatrów Szkolnych w Żarowie zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie za spektakl pt. „Koń by się uśmiał” wg twórczości Tadeusza Kubiaka - 7 grudnia 2012 r. 

* Statuetka w IX Przeglądzie Teatrzyków „Bajkowe spotkania” zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 27 „Okrąglaczek” w Jeleniej Górze za spektakl pt. „Tuwimiada” – 14 maja 2013 r.

* II miejsce w młodszej kategorii wiekowej w wojewódzkim XXII Przeglądzie Amatorskich Teatrzyków Dziecięcych „BOM-BEL”zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Siechnicach za spektakl pt. „Tuwimiada” – 19 maja 2013 r.

* Wyróżnienie Aktorskie w młodszej kategorii wiekowej w wojewódzkim XXII Przeglądzie Amatorskich Teatrzyków Dziecięcych „BOM-BEL” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Siechnicach za rolę zawiadowcy stacji w spektaklu pt. „Tuwimiada” – 19 maja 2013 r.

* Wyróżnienie w XI Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach za spektakl pt. „Karuzela, czyli zabawa w dorosłych” - 15 listopada 2013 r.

*  Dyplom Uznania w II Bolesławieckim Przeglądzie „Małych Form Teatralnych" Jasełka 2014 zorganizowanym przez Teatr Stary w Bolesławcu za spektakl pt. „Świąteczny telefon” - 23 I 2014 r. 

* I miejsce w Przeglądzie Teatrów Dziecięcych „Eko–Teatr 2014” zorganizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy za spektakl „Eko-Śnieżka” wg baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka” - 26 kwietnia 2014 r. 

* Dyplom Uznania w młodszej kategorii wiekowej w wojewódzkim XXIII Przeglądzie Amatorskich Teatrzyków Dziecięcych “BOM-BEL” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Siechnicach za spektakl pt. “Eko-Śnieżka” wg baśni braci Grimm – 15 maja 2014 r.

* Statuetka w X Przeglądzie Teatrzyków “Spotkania z bajką i wierszem” zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 27 “Okrąglaczek” w Jeleniej Górze za spektakl pt. “O panu Tralalińskim” – 22 maja 2014 r.

* Kobierzycki Arlekin w XII Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach za spektakl pt. „Śniadanie króla” wg A. A. Milene'a - 21 listopada 2014 r.

* Wyróżnienie w XXII Przeglądzie Teatrów Szkolnych w Żarowie zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie za spektakl pt. „Śniadanie króla” wg A.A.Milne'a - 11 grudnia 2014  r.

* Wyróżnienie w II Dolnośląskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych “Eko–Teatr 2015” zorganizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy za spektakl “Ballada o Kasi i drzewie” wg dramatu Andrzeja Maleszki - 18 kwietnia 2015 r.

* Nagroda w XI Przeglądzie Teatrzyków “Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy” zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 27 „Okrąglaczek” w Jeleniej Górze za spektakl pt. “Śniadanie króla” wg A. A. Milne'a – 19 maja 2015 r.

* Dyplom Uznania w młodszej kategorii wiekowej w wojewódzkim XXIV Przeglądzie Amatorskich Teatrzyków Dziecięcych “BOM-BEL” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Siechnicach za spektakl pt. “Śniadanie króla” wg wiersza A. A. Milne'a – 21 maja 2015 r. 

* Nagroda w X Przeglądzie Teatralnym SILEBIA 2015 za spektakl pt. “Śniadanie króla” wg A. A. Milne'a zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie - 23 maja 2015 r.

Nagroda Specjalna w X Przeglądzie Teatralnym SILEBIA zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie za kreacje aktorskie ze szczególnym uwzględnieniem roli Króla w spektaklu pt. “Śniadanie króla” wg wiersza A. A. Milne'a - 23 maja 2015 r.

* Wyróżnienie w XIII Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach za spektakl “Brzydkie kaczątko” wg baśni Hansa Christiana Andersena - 20 listopada 2015 r.

* Nagroda w XI Przeglądzie Teatralnym SILEBIA 2016 zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowieza spektakl “Brzydkie kaczątko” wg baśni Hansa Christiana Andersena - 21 kwietnia 2016 r.

* Nagroda Aktorska w XI Przeglądzie Teatralnym SILEBIA 2016 w spektaklu “Brzydkie kaczątko” wg baśni Hansa Christiana Andersena zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie - 21 kwietnia 2016 r.

* Nagroda w XII Przeglądzie Teatrzyków “Smacznie, zdrowo, kolorowo zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 27 „Okrąglaczek” w Jeleniej Górze za spektakl pt. “Brzydkie kaczątko” wg Hansa Christiana Andersena – 19 maja 2016 r.

* I miejsce w XXI Dolnośląskim Turnieju Słowa Literatury Patriotycznej i Religijnej “Nie-PODLEGŁOŚĆ!” w kategorii teatru poezji (org. Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury we Wrocławiu/Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, 9 III 2018);

* Wyróżnienie w I Regionalnym Przeglądzie Teatru Jednego Aktora “Witajcie na mojej scenie” w Lubinie za monodram“Dusza w niebiosach” wg Bolesława Leśmiana (org. Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie, 10 III 2018);

Artykuły

„W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”

2021-03-31

Wiersz „Apel" autora nieznanego i fragment prozy „I boję się snów" Wandy Półtawskiej w wykonaniu Jakuba Paradysza z kl. VIII a zakwalifikował się 31 marca 2021 (w środę) do siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück".

Czytaj więcej o: „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”

XVI Festiwal Piosenki i Małych Form Teatralnych OBCIACH 2021

2021-04-13

1 kwietnia 2021 (w czwartek) na XVI Festiwalu Piosenki i Małych Form Teatralnych OBCIACH 2021 we Wrocławiu nasza szkoła zaprezentowała dwa spektakle. Był to monodram „O Panu Tralalińskim" według wiersza Juliana Tuwima w wykonaniu Marcina Wielebińskiego z kl. V b oraz przedstawienie „Sceny z życia rodzinnego” w wykonaniu grupy teatralnej z klasy III a na podstawie scenariusza trzecioklasistek - Lenki Ankudo i Emilki Kwiatkowskiej. 

Czytaj więcej o: XVI Festiwal Piosenki i Małych Form Teatralnych OBCIACH 2021

Zdążyli przed szkolnym lockdownem

2021-03-19

19 marca 2021 (w piatek) tuż przed szkolnym lockdownem uczniowie klasy trzeciej zdążyli przygotować i zarejestrować inscenizację wielkanocną pt. „Przez Krzyż do chwały Zmartwychwstania”. Ruchem i mimiką wyrazili więcej, niż słowa.

Czytaj więcej o: Zdążyli przed szkolnym lockdownem

Jasełka 2020 online

2020-12-05

Jasełka i inne bożonarodzeniowe przestawienia w szkołach są dopuszczone, ale muszą się odbywać w ramach jednej bańki, tzn. uczestniczyć w nich mogą ci uczniowie, którzy na co dzień są w jednej grupie. Dzień przed zimową przerwą świąteczną, 22 grudnia 2020 (we wtorek) przed ekrany monitorów premiera szkolnych jasełek.

Czytaj więcej o: Jasełka 2020 online

Plan lekcji

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1200693
  • Do końca roku: 238 dni
  • Do wakacji: 49 dni

Kalendarium

Piątek, 2021-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Kalendarz

Maj
pnwtsrczptsond
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31